Prezent na święta dla feministki

Twoja dziewczyna jest feministką i kompletnie nie wiesz, co podarować jej na święta? Książka “Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” autorstwa Caroline Criado Perez to idealna propozycja, która przypadnie do gustu każdej feministce.

Prezent na święta dla dziewczyny – książka na zimowe wieczory

Książka Caroline Criado Perez “Niewidzialne kobiety” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla feministek. Ukazuje ona, w jakim stopniu świat jest stworzony z myślą o mężczyznach. W wielu kwestiach pomija się kobiety, które przecież stanowią połowę społeczeństwa. Kobiety nie są brane pod uwagę podczas planowania przestrzeni miejskiej, tworzenia przepisów BHP, tworzenia leków… w badaniach naukowych nadal kobiety stanowią (o ile w ogóle) tylko niewielki odsetek badanych. Dlatego też trudno jest odpowiadać na ich potrzeby. 

“Niewidzialne kobiety” to idealny prezent na święta dla dziewczyny, która jest świadoma nierówności społecznych. Przyda się także tym, którzy uważają, że równouprawnienie jest i ma się dobrze. Pozwoli spojrzeć inaczej na otaczający świat. Caroline Criado Perez przedstawia setki dowodów na to, że kobiety w społeczeństwie są po prostu pomijane:

– nieodpowiednie rozmiary środków ochrony osobistej,

– wycofywanie leków, które dobrze działają na kobiety, ale niewłaściwie na mężczyzn,

– tworzenie rozwiązań, które mają pomagać, a tylko utrudniają kobietom życie…

Na co dzień otaczamy się takimi problemami, ale nie zwracamy na nie uwagi. 

Czy kobiety naprawdę są niewidzialne?

Możemy zadawać sobie pytanie, czy kobiety naprawdę są niewidzialne. Przecież mogą ubiegać się o pracę, korzystać z takich samych dóbr i usług, co mężczyźni. Okazuje się jednak, że bardzo często ich zdanie jest pomijane, pracę dostają mężczyźni o takich samych kompetencjach, a środki ochrony osobistej zamiast pomagać – szkodzą, ponieważ są niedopasowane do kobiecych sylwetek. Pamiętajmy, że na świecie nadal są miejsca, w których kobiety nie mogą pokazywać twarzy, ani wychodzić z domu bez męskiego członka rodziny.